Kolejny etap prac nad open source’ową symulacją za nami. Mamy coraz bliższe konkrety. Poniżej notatka ze spotkania, jakie dzisiaj odbyliśmy. Obóz rzymski jako tło fabularne zostaje i zaczynamy się skupiać na detalach.

Przebieg tury:

  1. Jakiś stały proces wpływający na koszt stały projektu
  2. Rozdzielenie legionistów na zespoły operacyjne: N, E, S, W, puszcza. Przydział legionistów do obrony lub budowy elementów obronnych (palisada, ostrokół, wał), namiotów lub wieży, budynków.
  3. Realizacja produkcji z uwzględnieniem zdarzeń. Naniesienie ewentualnych zniszczeń.
  4. Pojawienie się zdarzeń według scenariusza.
  5. Pojawiają się ataki (losowo).
  6. Policzenie wyniku ataku, jeżeli nastąpił na danej karcie, uwzględnienie zniszczeń i ubytków legionistów
  7. Wysłanie raportów do wsparcia projektu

Karty ryzyk:

  1. Jest kupka około 20 kart, z której losowo ciągną co turę wszyscy budowniczowie obozu N, E, S, W. W ramach tej kupki jest 20 kart pustych, które nie generują zdarzeń.
  2. Jest lista kart ułożonych według scenariusza z góry zaplanowanego wręczanych konkretnym rolom w symulacji.

Karty ataków: Trener co turę losuje od 1 do 3 ataków na różne strefy obozu. Ewentualnie sami gracze ciągną karty ataków. Jeżeli wylosuje się atak losowy i jednocześnie pojawi się karta ataku według scenariusza, to wynik liczy się łącznie dla obu ataków.

Karty ataków po wylosowaniu odkładane są na pola ataku +2 tury. Natomiast z pola +2 atak przesuwany jest na pole +1, a atak z pola +1 na pole „bieżąca tura”. Chodzi o to, aby zespoły mogły przewidywać ataki i się do nich przygotowywać.

Wpływ kart zdarzeń:

  1. Ryzyko może podnieść lub obniżyć efektywność prac danego zespołu w danej turze.
  2. Ryzyko możne podnieść lub obniżyć obronność danego zespołu w danej turze.
  3. Ryzyko może przewidywać pojawienie się zdarzenia w przyszłości, jak atak barbarzyńców, przybycie nowych żołnierzy, zmiana pogody.
  4. Ryzyko może niszczyć budynek.
  5. Ryzyko może reprezentować atak barbarzyńców o określonej sile.

Zmiany w projekcie:

Muszą wpaść w formie karty zdarzeń. Może dotyczyć zmiany kolejności budowy, typu do 5 tury musi być wykopany rów na arkuszu N2. Albo do 4 tury trzeba wyciąć krzaki przed palisadą, aby wróg nie mógł się podczołgać pod obóz.

Propozycje kart zdarzeń:

  1. W 4 turze generał przysyła 3 wersje portu do zbudowania na kartkach A4 i prosi, aby wybrac jeden z nich i dostarczy odpowiednią liczbę legionistów do budowy. Port mały obniża obronność, ale jest tani, port średni lekko podnosi obronność, port duży bardzo podnosi obronność. Port niedokończony nie ma wartości.
  2. W 6 turze trzeba wyciąć krzaki na wszystkich planszach, aby odsłonić teren dla łuczników.
  3. W turze 5 dowódca deleguje 10 legionistów modlitw.
  4. W turze 7 pojawia się zapowiedź dużej ofensywy barbarzyńców.
  5. W turze 10 następuje duża ofensywa barbarzyńców. Na koniec projektu liczone jest, czy obóz się obronił i czy ma pełny zamówiony zakres.
  6. W turze 8 dowódca wydelegowuje 5 legionistów do wieszania girland na przyjazd prokuratora prowincji.

Produkcja:

Aby uniknąć pełnej elastyczności zasobów w symulacji, czyli sytuacji, gdy im więcej zaalokuję ludzi, tym więcej zrobię bez ograniczeń, wprowadzimy dodatkowe zasady. Część obiektów na planszy będzie budowana bez ograniczeń. Jednak inne będą składały się z poziomów, np. ściany, dach, albo konstrukcja, piętro, dach wieży. Na jedną turę będzie można zbudować tylko jeden poziom. Ponadto pojawi się specjalna moc (czerwony flamaster), który będzie dostępny dopiero po wybudowaniu warsztatu reprezentujący okucia w budowlach. Niektóre z poziomów budowli będą musiały być zrobione czerwonym flamastrem właśnie.

Symulację Castra Romana możecie pobrać tutaj.

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This